Zwierzęta, które miałam, które mam i te, które tylko spotkałam. I co się jeszcze nadarzy.
Kategorie: Wszystkie | Szczecin
RSS
czwartek, 25 sierpnia 2016

 

xx818 stron!Zapowiada się dłuższa przerwa...

 

 

xx11:46, damakier1
Link Komentarze (2) »
wtorek, 23 sierpnia 2016

xx

 

Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,

Tyle w pieśniach litewskich sławione l i s i c e,

Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,

I dziwna; żaden owad na nich nie usiada.

Panienki za wysmukłym gonią b o r o w i k i e m,

Którego pieśń nazywa grzybów półkownikiem.

Wszyscy dybią na r y d z a; ten wzrostem skromniejszy

I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,

Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory,

Czy zimą. Ale Wojski zbierał m u c h o m o r y.xx

 

Inne pospólstwo grzybów pogardzone w braku

Dla szkodliwości albo niedobrego smaku,

Lecz nie są bez użytku: one zwierza pasą

I gniazdem są owadów, i gajów okrasą.

Na zielonym obrusie łąk jako szeregi

Naczyń stołowych sterczą: tu z krągłymi brzegi

S u r o j a d k i srebrzyste, żółte i czerwone,

Niby czareczki rożnem winem napełnione;

K o ź l a k, jak przewrocone kubka dno wypukłe,

L e j k i, jako szampańskie kieliszki wysmukłe,

B i e 1 a k i krągłe, białe, szerokie i płaskie,

Jakby mlekiem nalane filiżanki saskie,

I kulista, czarniawym pyłkiem napełniona

P u r c h a w k a, jak pieprzniczka - zaś innych imiona

Znane tylko w zajęczym lub wilczym języku,

Od ludzi nie ochrzczone; a jest ich bez liku.

Ni wilczych, ni zajęczych nikt dotknąć nie raczy,

A kto schyla się ku nim, gdy błąd swój obaczy,

Zagniewany, grzyb złamie albo nogą kopnie;

Tak szpecąc trawę, czyni bardzo nieroztropnie.


/A. Mickiewicz: Pan Tadeusz. Księga Trzecia: Umizgi./Ja nie grzybozbieram już od dobrych dwudziestu lat. Ale od czegóż ma się ludzi...?


xx

 

xx 17:55, damakier1
Link Komentarze (6) »
piątek, 12 sierpnia 2016

Pojechaliśmy zaszczepić Szopka, żeby się nie wściekł.

Trochę się bałam, jak to będzie, bo Szopek już od długiego czasu chodzi na spacery najdalej do połowy ulicy i nigdzie nie bywa, a histeryczny i złośliwy zrobił się okropnie i nie wiadomo było, jak się u weterynarza zachowa. Ale jak trzeba, to trzeba...

Ubrać się w wyjściowe szeleczki pozwolił nawet dość chętnie i dość ochoczo pomaszerował do samochodu. Stanął przed otwartymi drzwiami i chyba przypomniały mu się dawne wyprawy na dalekie spacery, bo najwyraźniej miał ochotę wskoczyć do środka. Ale cóż...? Ten próg samochodu, na który jeszcze nie tak dawno zgrabnie hycał, teraz zrobił się tak okropnie wysoki, że biedny Szopek zadzierał tylko łepek wysoko w górę i stał bezradnie, czekając zmiłowania boskiego.


Wprawnym, wielokrotnie ostatnio ćwiczonym sposobem, podłożyłam jedną rękę pod szopciowy brzuszek, drugą pod pupę i zaczęłam ostrożnie unosić go w górę. Bardzo ostrożnie, bo nigdy nie wiadomo, czy podnoszony tak Szopek uśmiechnie się z wdzięcznością, czy przeciwnie – wkurzy się i walnie rękę, która go dźwiga. Poszło pomyślnie - Szopek zadowolony wturlał się na podłogę przed moim fotelem i zajął całą podłogę nie troszcząc się, gdzie postawię nogi. Pojechaliśmy.


Akcja wydobywania Szopka z samochodu na parkingu przed przychodnią weterynaryjną okazała się dość skomplikowana, bo nijak nie byłam w stanie podłożyć mu ręce jednocześnie pod brzuch i kuper i wyjąć go taką samą metodą, jaką wsadziłam go do środka. Jedyne, co mogłam zrobić, to wyciągnąć go do samego progu i prośbą i groźbą nakłaniać do skoku. Ale gdzie tam! Szopcio zapierał się wszystkimi czterema łapami i twardo mówił, że do takiego desperackiego rzucania się w przepaść nikt go namówi.

Nie miałam wyjścia! Pociągnęłam zdecydowanie za smycz i Szopcio wypadł z samochodu. Ale lądował bezpiecznie, bo mój mąż przewidująco zaparkował tak, żeby się wypadało nie na twardy beton, a na przylegający do parkingu trawnik.

Wypadłszy, Szopek się pozbierał, otrzepał i ruszyliśmy. Te jakieś 15 metrów dzielących nas od drzwi przychodni przebyliśmy w niecały kwadrans i weszliśmy do środka.

W pół sekundy Szopek wyprężył się, uszka postawił, ogonek zadarł i z zagubionego, zniedołężniałego staruszka przemienił się w dziarskiego, przystojnego pieska. I nie zdziwiłam się – od dawien dawna wiem, że Szopcio nadzwyczajnie gustuje w dużych blondynach, a tuż przed wejściem do poczekalni leżała ona:


xxCzas w poczekalni płynął nam szybko i miło, Szopek podrywał blondynę, a ona, jako że dochodziła do siebie po narkozie i była w lekkiej malignie, przyjmowała z radością jego karesy w przekonaniu, że ma przed sobą jakiego psiego Rudolfa Valentino...

 

xx

 

xxCzar prysnął, gdy znaleźliśmy się w gabinecie. Na stół? - spytał Szopek, gdy pochyliłam się by go podnieść i stanowczo pokręcił głową: - co to, to nie!

Trudno, będzie pani doktor musiała przykucnąć – powiedziałam, bo wiem, że gdy Szopek nie chce żeby go podnosić, to nikt go nie podniesie. Pani doktor przykucnęła, a gdy tylko wyciągnęła rękę, rozległo się kłapnięcie zębami i ledwo, ledwo zdążyła rękę cofnąć.

Siedziałyśmy obie w kucki nad złowrogo sapiącym Szopkiem nie bardzo wiedząc, co dalej. Dotknąć się nie dawał żadnej z nas i w końcu pani doktor wysłała swą asystentkę po kaganiec. Dziewczyna poszła, wróciła z kilkoma kagańcami i dopiero zaczęło się przedstawienie. Ja próbowałam Szopcia przytrzymać, pani doktor próbowała założyć mu kagańczyk, potem próbowała asystentka, potem obydwie, a w końcu mnie się udało od tyłu mu to urządzenie na ryj wcisnąć. Szopek wkurzył się tym razem nie na żarty, paszczę rozdziawił do imentu, a kaganiec zatrzeszczał grożąc pęknięciem. No to poprawiłyśmy jeszcze drugim i tak obezwładniony Szopek – w dwóch kagańcach na mordce, co sił przyciskany przeze mnie do podłogi - został zaszczepiony przeciw wściekliźnie.

Nie wiem, czy to jeszcze był sens skoro najwyraźniej wściekł się już wcześniej …?xx  

Tagi: psy
23:22, damakier1
Link Komentarze (21) »
wtorek, 02 sierpnia 2016

Jak tylko Wronka spostrzegła, że mam na szyi zawieszony aparat fotograficzny, zaraz skręciła w alejkę prowadzącą na psi wybieg. Podążałam za nią bez słowa, bo rzeczywiście szmat czasu już nie byłyśmy na wybiegu i najwyższa już była pora żeby tej samej Wronce, w tej samej pozie na tym samym daszku milionowe zdjęcie zrobić.

Doszłyśmy, otworzyłam furtkę i Wrońcia posznurowała prosto na daszek.xx

 

Pstryknęłam, Wronka zgrabnie zeskoczyła z daszku i powędrowała sprawdzić, czy się co na wybiegu nie zmieniło. Chodziła od ławki do ławki, przystawała przed siedzącymi ludźmi w nadziei, że ją ktoś czymś poczęstuje, szukała w trawie patyków do zabawy. Psami się nie interesowała, bo to już nie te czasy, kiedy Wrona wpadała na wybieg i całe psie towarzystwo porywała do szalonego berka. Zrobiła rundę dookoła placu i położyła się obok ławki, na której siedziałam.

Zobaczyłyśmy ją jednocześnie - śliczna kosmata terierka zmierzała od furtki prosto na nas.xxWronia poderwała się, wybiegła kilkanaście metrów naprzeciw kosmatej, położyła się w trawie i czekała.xx

 

xx

 

Przywitanie było króciutkie, ledwo musnęły się nosami, a potem przypadły na łapy, podskoczyły, wywinęły młynka i pognały – kosmata przodem, a Wrona za nią. A za chwilę na odwyrtkę - Wronia przodem, a z tyłu kosmata.

Kiedy obydwie padły zmordowane przy mojej ławce, chwilę leżały bez ruchu, a potem Wrona długo coś szeptała w ryże kosmate ucho. Potem wstały i poszły w kierunku toru przeszkód. Wrona śmigała jak wiewióra po daszku i - chodź, zobacz, jakie to fajne! - namawiała, ale terierce łapy się rozjeżdżały już na samym wejściu i daszku nie zdobyła.

Za to na kładkę nauczyła ją Wronia wchodzić już przy drugiej próbie i bardzo dumne paradowały w tę i z powrotem.

 

xxPrzyglądałam się temu wszystkiemu z wielką przyjemnością, a gdy patrzyłam na roześmiany ryży pysk kosmatej koleżanki, inny kosmaty ryży pysk mi się przypominał i przez chwilę wydawało mi się, że to z naszą Dadunią Wronka na kładce stoi...

 

xxO naszej Daduni pisałam na blogu, można wpisać Dadunia w okienko na szpalcie i się znajdzie.xxTagi: psy teriery
22:41, damakier1
Link Komentarze (11) »
piątek, 29 lipca 2016

Było upalne, leniwe popołudnie. Pan Czesio siedział na najwyższym stopniu schodów i gapił się na ogród. A ja gapiłam się na Pana Czesia.

 

 

xx

 

 

Nadszedł Karolek. Przywitał się i dołączył do Pana Czesia.

 

 

xx

 

 

Teraz gapiłam się na obydwóch i przysłuchiwałam się ich rozmowie:

 

 

KAROLEKCóż tam, panie, w polityce?

Chińcyki trzymają się mocno!?PAN CZESIOA, mój miły gospodarzu,

mam przez cały dzień dosyć Chińczyków.KAROLEKPan polityk!PAN CZESIOOtóż właśnie polityków

mam dość, po uszy, dzień cały.KAROLEKKiedy to ciekawe sprawy.PAN CZESIOA to czytaj, kto ciekawy;

xxsobota, 23 lipca 2016
wtorek, 19 lipca 2016

xx

Nie wiem, co mnie tknęło, że przerwałam robotę i wyszłam na werandę. Zagapiłam się chwilę na ogród i usłyszałam głośne ziajanie, sapanie i stękanie przerywane żałosnym skomleniem. Dobiegało z wejścia do piwnicy, tuż przy schodach na werandę. Wyjrzałam, a tam uwięziony Szopek!

 

To wejście do piwnicy to nie są drzwi tylko takie duże okno – takie, jak robi się w suterenach. Sięga sporo poniżej poziomu gruntu i jest przed nim dość głęboka dziura w ziemi, ukształtowana w taki jakby zakopany w ziemię balkonik. Zasadniczo, powinna nad tym być położona ochronna kratka, ale to duże okno pozwala na łatwe wnoszenie na zimę ogrodowych mebli, wystawianie kosiarki i na wychodzenie z piwnicy do ogrodu bez łażenia dookoła do drzwi właściwych. No więc kratki nie ma i teraz właśnie w betonowej dziurze sapał, jęczał, płakał i miotał się Szopek.

Czym prędzej zbiegłam do piwnicy i otworzyłam okno od wewnątrz. Szopek miotał się, jak oszalały, a spanikowany był tak bardzo, że choć wykrzykiwałam mu nad uchem swe imię, nazwisko, a nawet pesel, nie poznawał mnie wcale i na każdą próbę dotknięcia, rzucał się na mnie z wściekłym atakiem.

Stanęłam chwilę bez ruchu, dając mu czas by ochłonął. Po chwili zaprzestał bezładnego dreptania, przystanął i już nie skomlał, tylko sapał – z nerwów i ze zmęczenia. Powoli, uważnie bacząc na groźne zęby, wyciągnęłam rękę i ostrożnie położyłam na szopciowym łebku. W pierwszym momencie szarpnął się w popłochu, ale zaraz się uspokoił, opuścił uszka, spojrzał i najwyraźniej mnie poznał. Głaskałam go jeszcze przez dłuższą chwilę, a potem delikatnie wsunęłam mu jedną rękę pod brzuch, drugą pod pupę, uniosłam i wystawiłam do ogrodu.

Popędził przed siebie ile sił w bylełapkach, a ja wygramoliłam się z piwnicy i poszłam za nim. Dobrze, że poszłam, bo z tych nerwów zabłądził i kręcił się w kółko po trawniku. Zaprowadziłam go do domu i dałam mu na pociechę trochę serka waniliowego, którym, gdy się ta cała awantura zaczęła, smarowałam naleśniki. Zjadł, oblizał się i chyba się nawet uśmiechnął.

Ho, ho, ho, Szopciu - powiedziałam - byłeś dzisiaj najprawdziwszym hohoniem! W odpowiedzi kiwnął ogonkiem, ale nie sądzę, żeby zrozumiał, o co mi chodziło...

 

xx

 

Tagi: psy
16:58, damakier1
Link Komentarze (10) »
niedziela, 17 lipca 2016

Dokładnie w chwili, gdy Maniusia wyszła przed furtkę, z przeciwnej strony placyku pojawił się Franio.

 

xx

 

xx

 

 

Na jego widok Maniusia czym prędzej fajtnęła na plecki i wyczyniając najprzeróżniejsze wygibasy, zaśpiewała:

 

Jestem taka słodka kotka

I ślicznotka, i pieszczotka,

Gnę swe ciało z wielkim wdziękiem

I jeszcze śpiewam piosenkę:

 

Jestem taka...

 

 

xx

 

 

Franio  usiadł, zasłuchał się i zapatrzył...

 

xx

 

 

wreszcie podszedł

 

xx

 

 

i było mi dane być świadkiem niezwykle romantycznego powitania

 

xx

 

xx

 

xx

 

xx

 

 

W końcu - Pójdę już - szepnął Franio Maniusi do uszka.

 

xx

 

I poszedł. A Maniusia została.

 

xx

 

 

 

 

 

 

Tagi: koty
13:16, damakier1
Link Komentarze (14) »
środa, 13 lipca 2016

Młoda kapustka była. Szparagi były. Była fasolka szparagowa i był kalafior. Bób jest codziennie. Dzisiaj miał być chłodnik litewski, ale ogórki wepchały się bez kolejki i chłodnik był ogórkowy, do ziemniaków z jajkami sadzonymi i skwarkami. No to litewski będzie niebawem...

 

 

xx

 

xx

 

 

Na rynku widziałam już kurki i zaraz  trzeba je będzie smażyć na maśle i posypywać pachnącym koperkiem.

O! I pokazały się jagody, więc pierogi z jagodami... To znaczy wystarczy dobry makaron polać rozgotowanymi jagodami, śmietaną i posypać cukrem. Pyszne tak samo, ale o ile mniej roboty! A liczy się za pierogi.

 

 

xx

 

xx

 

 

Później będę robić na obiad leczo, a potem pokażą się śliwki i może się zdobędziemy na knedle ze śliwkami?

 

 

xx

 

xx

 

 

A kiedy mój mąż wyniesie na werandę świeżo upieczony, trochę jeszcze ciepły placek ze śliwkami do popołudniowej herbaty, będziemy sobie mogli powiedzieć, że lato mamy zaliczone.

 

 

xx

 

xx

 

 

 

Tagi: lato ogrody
20:55, damakier1
Link Komentarze (19) »
poniedziałek, 11 lipca 2016

xx

 

xx

 

xx

 

 

Nie, nie, nie..., nie budźcie mnie...!

 

xx

Tagi: koty
18:04, damakier1
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 67